V několika posledních letech tolik diskutované téma s jeho zastánci na jedné straně a zarytými odpůrci na straně druhé. Co to vlastně je ten správný pitný režim? Proč je dobré pít i tehdy, když nemáme akutní žízeň? A je jedno, jakou vodu pijeme? Pojďte s námi jednou pro vždy vyřešit tyhle záhady.

Složitý název pro základní potřebu

Pitný režim je v podstatě jen moderní název pro to, co každá živá bytost už od počátku věků každodenně provozuje, pokud k tomu má vhodné podmínky. Je to příjem tekutin. Kromě tekutin, které získáme formou příjmu ze stravy, bychom měli každý den vypít 1,5 až 2,5 litru vody. Záleží samozřejmě na hmotnosti, ročním období a tělesné aktivitě. Měli bychom dodržovat zdravou rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin.

Žízeň jako první známka dehydratace

Pocit žízně je varováním našeho těla, že dochází k dehydrataci. Pokud tedy pocítíme pocit žízně, znamená to 1% vodní deficit. 5% deficit vody už vyvolává mírné přehřátí. Při 10% deficitu začínají selhávat ledviny a přichází svalové křeče. Při 20% vodním deficitu začíná praskat kůže, přestávají pracovat životně důležité orgány a nastává smrt. Pocit žízně tedy v žádném případě nepodceňujte.

Zdravá kvalitní voda je základ

Voda, kterou si doma natočíte z kohoutku, by měla být zdravotně nezávadná dle vyhlášek státu, ve kterém žijete. To, že je voda dle aktuálně platné právní úpravy zdravotně nezávadná, ovšem nezaručuje, že je také zdravá a kvalitní. K podpoře čištění se do vody přidávají látky, jako například chlor, které samy o sobě zdraví přínosné nejsou. Chlor ve vodě reaguje s dalšími látkami za vzniku ještě nebezpečnějších trihalogenmethanů. Nejznámějším zástupcem této skupiny je chloroform. Navíc než se chemicky vyčištěná voda dostane až do vašeho kohoutku, urazí dlouhou cestu systémem potrubí. Na konci cesty vody, tedy ve vaší domácnosti, její kvalitu nikdo neměří.

Na vstupu, tedy ve vodárně, je kvalita vody kontrolovaná pravidelně. Na výstupu, tedy u vás doma, nemůžete kontrolovat kvalitu vody každý den. I kdyby to bylo ve vašich silách, finanční nákladnost takového řešení by byla závratná. Můžete však rovnou zajistit zdravou čistou vodu pro svou domácnost a rodinu. Díky důmyslnému a komplexnímu systému uhlíkové filtrace a ultrafialového záření máte zajištěn každodenní neomezený přísun vody nejvyšší kvality, kdykoliv jen si vzpomenete.